Gyakran Ismételt Kérdések
Az adatmentő szoftverek jellemzően arra készültek, hogy olyan merevlemezről készítsenek biztonsági másolatot, amelynek nincs logikai (fájlrendszer hiba), vagy mechanikai (hardver hiba) meghibásodása. A rendellenesen működő winchesteren lévő adatokon végrehajtott bármilyen beavatkozás egy sor nagyobb probléma gyökere lehet. Amikor fontos adataink visszanyerése forog kockán, jobb nem kísérletezni, mert egy ismeretlen szoftver nyelvezetének félreértelmezése miatti félrekattintás, vagy a lemeztányért felszántó fejszerelvény véglegesen megsemmisítheti féltett adatainkat. A merevlemez nyomtatott áramkörének cseréje csak néhány régebbi típusnál "működik", azonban egy rosszul kiválasztott donor elektronika, a nagyon érzékeny fejszerelvényben is kárt tud tenni, vagy felülírhatja a merevlemez rendszerterületét, amely egy már költésegesebb adatmentési kategóriába sodorja a merevlemezt.
A merevlemezek mechanikai alkatrészei pormentes környezetben vannak elzárva a külvilágtól. Ha otthoni körülmények között kinyitunk egy merevlemezt, a környezeti por és szennyeződések a statikus töltöttségük miatt feltapadnak a mechanika alkatrészeire. Ezek a szennyeződések a merevlemez bekapcsolása után is ott maradnak, és megakadályozzák a lemeztányér és fej közötti légpárna kiépülését, amelynek következtében maga a fej teszi tönkre az adathordozó réteget.
10-ből 9 otthoni körülmények között megnyitott merevlemezről már nem lehet adatot menteni!
Megfelelő tapasztalat, gyakorlat, szerszámok, és körülmények nélkül még a legjobb rendszergazdának sincs esélye az adatok visszanyerésére.
Logikai hibáról beszélünk, ha a fájlrendszer metaadat készlete megsérül vagy olvashatatlanná válik, és emiatt az adatokhoz nem, vagy csak részlegesen tudunk hozzáférni. Az ilyen jellegű adatvesztést okozhatja például:
áramkimaradás, helytelen partícionálás vagy partíció átméretezés, az adathordozó helytelen leválasztása a számítógépről, rosszabb esetben a lemez olvasási hibája, amit okozhat a lemeztányér mágneses vagy fizikai sérülése, esetleg az olvasófej sérülése.
A fentiekből adódik, hogy a logikai hiba valódi okainak feltárásához is alapos diagnózisra van szükség. Az orvosnál is csak a pontos diagnózis felállítása után lehetséges összegezni a tennivalók pontos sorrendjét és mikéntjét.
Logikai hibák alá soroljuk az adatok véletlen vagy szándékos törlését is, azonban ilyenkor már ismerjük a probléma valós okát.
A merevlemezek mechanikai sérülésének nevezzük, ha a mechanika valamelyik alkatrészének fizikai sérülése miatt a lemeztányérról nem lehet kiolvasni az adatokat.
Az ilyen jellegű sérüléseket az esetek többségében valamilyen fizikai behatás okozza, esetleg instabil áramellátás. Fizikai behatás lehet például esés, ütődés, vagy rázkódás, amelynek következtében a fej vagy fejek és a lemeztányér közötti légpárna megszűnik, és a fej hozzáér a lemeztányér felületéhez. A súrlódás miatt kialakuló hősokk az olvasóelem elégéséhez vezet, valamint a leváló, és a fej felületére feltapadó felületi anyag megváltoztatja a fej aerodinamikáját is. Ha a fej mégis működőképes marad, a megváltozott lebegési magasság miatt a beérkező jel alul-, vagy túlvezérelt lesz, így a fejek sávra állása már nem lesz biztosított. Ha nincs sávraállás vagy nem érkezik értelmezhető jel a felületről, a merevlemez újraindítja magát. Ez adja a jellegzetes ritmikus kattogó hangját.
Az instabil áramellátás a fejek letapadását okozhatja, amikor a fejek bent maradnak a lemeztányér fölött, és összetapadva a lemeztányér felületével megakadályozzák a lemeztányérok felpörgését. Ilyenkor halkan lehet hallani, hogy a motor megpróbál felpörögni, de nem tud.
Ebben az esetben is fontos a pontos diagnózis felállítása, hogy a legbiztonságosabb adatmentési stratégiát határozzuk meg!
Az adatmentés idejére egy XXI. századi technológiával rendelkező célhardverral a winchesteren egy kíméletes diagnosztikai tesztet futtatunk le a hiba pontos feltárására, majd a még működő író-olvasófejek használatával, szükség esetén a rendszerterület vagy a firmware újraírása után az adatokat lementjük.
Amennyiben még marad olyan adat amelyet nem sikerült lementeni, az adatmentés ebben az esetben jellemzően „megbontással” tiszta térben folytatódik.
Az adathordozó pormentes környezetben történő megbontását követően a belső alkatrészeket megvizsgáljuk, és a meghibásodott alkatrészt cseréljük egy több ezres merevlemez raktárból kiválasztott donor alkatrészével.
Végül a fennmaradt adatterületek kiolvasásával kirakjuk ezt a hatalmas puzzle-t.
Az előzetes becslésen alapuló ajánlatunkat 24 órán belül visszaküldjük, vagy telefonon felvesszük önnel a kapcsolatot.